
- -8%
Stendipizza - Parallel rollers - Pizza 26/40 cm - cm 58,5 x 43,5 x 71,5 h
PFD-DSA420RP
PFD-DSA420RP
€763.60
€830.00
-8%
€763.60 Senza tasse
€931.59 Con tasse
€830.00 Senza tasse
Tax excluded
Shipping times: from 3 days to 15 working days
Skewer-Dilator - Model DSA420RP - Parallel Rollers - Electric Pedal - Pizza Diameter 26/40 cm - Power Kw 0.25 - Hp 0.33- Monophase 230V - Dimensions cm 58,5 x 43,5 x 71,5 h
| PRODUCT INFORMATION | |
|---|---|
| Coat of arms - Dilamninatrice | DSA420RP |
| Dimensions | cm 58,5 x 43,5 x 71,5 h |
| Dimensions packaging | cm 88 x 64,5 x 54,5 h |
| Weight | 38-45 kg |
| Norma | CE |
| Warranty | 12 months |
| FUNCTIONAL FEATURES | |
|---|---|
| Weight of dough | 220-900 gr |
| Pizza diameter | cm 26-40 Ø |
| Adjustable thicknesses | from 0 to 5 mm |
| ELECTRICAL FEATURES | |
|---|---|
| Electric power | Kw 0.25 |
| Power supply | 230V-1ph-50/60Hz |
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| Parallel rollers | |
| Ideal for baking trays ( rectangular shape) | |
| Gear transmission system | |
| Selectable thicknesses on both rollers | |
| Transparent plexiglass roller protection for maximum safety without altering visibility | |
| It was designed and realized to solve the problems of forming discs for the preparation of pizzas, bread, focacce, tortine, etc. | |
| The machine works cold and does not alter the characteristics of the pasta. | |
| It is easy to use and offers a very high quality construction. | |
| Electric pedal included | |
| Available special voltage 110V 60Hz |
- *TYPE
- *Rulli paralleli*
100 Items






