

- -8%
Potato peeler - Capacity Kg 5 - Cm 53x52x70h
F-AA-FP107
F-AA-FP107
€1,218.98
€1,324.98
-8%
€1,218.98 Senza tasse
€1,487.16 Con tasse
€1,324.98 Senza tasse
Tax excluded
Shipping times: from 3 days to 15 working days
Potato peeler with drawer and filter - Model FP107 - maximum load of potatoes kg 5 - hourly production kg 150/h - power Kw 0.37(Hp 0.50) - three-phase power V400 - Cm 53x52x70h
| Potato peeler | Model FP107 |
| Dimensions product | cm 53x52x70h |
| Weight | 43 kg |
| TECHNICAL DATA | |
|---|---|
| Speed | 270 rpm |
| Loading max potatoes | Kg.5 |
| Production of potatoes | 150 kg/h |
| Cleaning cycle time | 60-90 sec. |
| Side exhaust manifold | cm 5 |
| Temperature of water | +°C/+20°C |
| Power supply | three-phase V400 |
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| Fully stainless steel structure | |
| Fan asynchronous motor | |
| Transparent and unbreakable plastic cover | |
| Micro to the lid and door | |
| Visible and practical digital commands | |
| Digital multifunction timer | |
| Series exhaust filter box | |
| Norma CE |
- *POWER SUPPLY
- * Three-phase *
- *PRODUCTION
- * 150 kg*
- *LOAD CAPACITY
- *Kg 5*
100 Items





