
- -8%
Electric pizza oven for 6 pizzas - Digital - cm 100 x 131.5 x 41.5 h
PFD-BASIC-XL6DIG
PFD-BASIC-XL6DIG
€1,122.40
€1,220.00
-8%
€1,122.40 Senza tasse
€1,369.33 Con tasse
€1,220.00 Senza tasse
Tax excluded
Shipping times: from 3 days to 15 working days
Electric oven for pizzas - Digital - Model BASIC-XL6D - N.1 room - N.6 pizzas (Ø cm 35) - Refractory brick cooking plan - Dimensions room cm 72x108x14h - Power Kw 9 - Dimensions cm 100 x 131,5 x 41,5 h
Options
+ ACCESSORIES
| Pizza oven | BASIC-XL6D |
| Power supply | Electricity |
| Dimensions | cm 100 x 131,5 x 41,5 h |
| Dimensions packaging | cm 106 x 144 x 57 h |
| Weight | 110-125 kg |
| Norma | CE |
| Warranty | 12 months |
| FUNCTIONAL FEATURES | |
|---|---|
| Dimensions room | cm 72 x 108 x 14 h |
| Temperature year | 45 - 455 °C |
| Rooms | 1 |
| Number of pizzas | 6 from 35 cm |
| ELECTRICAL FEATURES | |
|---|---|
| Electric power | Kw 9 |
| Power supply | 230-400V |
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| A solid, easy to use and incredibly functional tool | |
| Designed to allow you excellent cooking, obtainable by calibrating separately two different operating temperatures for the upper and lower part | |
| solid design and intuitive control panel allow you to work optimally, enjoying a longevable, reliable and easy maintenance tool | |
| Made of stainless steel and prepainted sheet | |
| Efficient performance, contained consumption and many accessories | |
| Guarantees all the quality typical of the best Made in Italy | |
| Refractory brick cooking | |
| Insulation in evaporated rock wool | |
| Armoured resistors | |
| Allows to separately calibrate two different operating temperatures | |
| Interior lighting | |
| A request transformer 12V and lampholder |
- *POWER SUPPLY
- * Electric
- *COOKING CHAMBER
- *Piano in refrattario*
- *NUMBER OF PIZZAS
- *6 pizze*
- *N. TRAYS
- *2 x cm 60x40*
- *CONTROL PANEL
- *Digitale*
100 Items
BASIC-XL6D






