

- -8%
Mussel washers - Capacity Kg 18 - cm 53x66x95h
F-AA-FPC109
F-AA-FPC109
€1,541.40
€1,675.43
-8%
€1,541.40 Senza tasse
€1,880.51 Con tasse
€1,675.43 Senza tasse
Tax excluded
Shipping times: from 3 days to 15 working days
Mussel washers of drawer and filter - Model FPC109 - maximum load cozze kg 18 - hourly production kg 250/h - power Kw 0.65(hp 0.90) - three-phase power V400 - cm 53x66x95h
| Mussel washers | Model FPC109 |
| Dimensions product | cm 53x66x95h |
| Weight | 50 kg |
| Dimensions packaging | cm 67x59x112h |
| TECHNICAL DATA | |
|---|---|
| Charge max mussels | KG 18 |
| Production | 250 kg/h |
| Temperature of water | 5°C/20°C |
| Water pressure | 0.2-10 bar |
| Power supply hose hose | 3/4" |
| Speed | 180 rpm |
| Power supply | Three-phase 400V |
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| Fully stainless steel structure | |
| Fan asynchronous motor | |
| Micro to the lid and door | |
| Transparent and unbreakable plastic cover | |
| Visible and practical digital commands | |
| Digital multifunction timer | |
| Series exhaust filter box | |
| Warranty 12 months | |
| Norma CE |
- *POWER SUPPLY
- * Three-phase *
- *PRODUCTION
- * 250 kg*
- *LOAD CAPACITY
- *Kg 18*
100 Items





