
- -8%
Electronic dishwasher - basket cm 50x50 - cm 58.5 x 61 x 81.5h
KMPP-X54E
KMPP-X54E
€1,563.08
€1,699.00
-8%
€1,563.08 Senza tasse
€1,906.96 Con tasse
€1,699.00 Senza tasse
Tax excluded
Shipping times: from 3 days to 15 working days
Electronic dishwasher - Stainless steel - Model X54E - Square basket cm 50x50 - Electronic control system washing management - Useful passage cm 32 - Cycle (sec) 90/110/120/300 - Cleaner dispenser and adjustable shiner - Size cm 58.5 x 61 x 81
Options
+ ACCESSORIES
| PRODUCT INFORMATION | |
|---|---|
| Dishwasher | BY X54E |
| Dimensions | by Cm 58.5 x 61 x 815 h |
| Origin | Italy |
| Warranty | 12 months |
| Norma | CE |
| TECHNICAL DATA | |
|---|---|
| Basket | cm50 x 50 |
| Cycle | 90/110/120/130 sec. |
| Height glasses | 32 cm |
| Plate height | 35 cm |
| Power supply | 230V 50Hz |
| Power | 12 kW |
| Pump | 0.52 Kw / 0.7 Hp |
| Boiler | 2.5 Kw / 7.3 lt |
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| Inclined printed toilet tank, for a better drain. | |
| Adjustable rinse rotation speed | |
| Fully stainless steel wash/rinse spinners to ensure great robustness and avoid corrosion | |
| Double exhaust filter, to retain even smaller impurities | |
| Door brackets in 20/10 to ensure infinite robustness | |
| Hygienic basket guides that allow optimal washing at every point of the basket | |
| Door with double wall for thermal-acoustic insulation | |
| Double dosing detergent and standard shiner on all dishwashers to ensure always excellent results | |
| Advanced electronic control. Automatic seat of all parameters during first installation | |
| Recognition of anomalies with suggestions for their resolution | |
| Self-cleaning cycle at the end of exercise. Reflow valve as standard equipment | |
| Led with selected temperature and washing cycle display | |
| 4 customizable preset washing cycles and automatic exhaust cycle (with installed exhaust pump) | |
| Smart Start button | |
| Autodiagnosis system | |
| Scheduled Maintenance Notice | |
| Setting and controlling washing and rinsing temperatures | |
| Adjustable Thermostop function that ensures better results | |
| Automatic additional rinsing cycle | |
| Adjustable discharge and rinsing time | |
| Double-dosing detergent and sparkly installed series |
- *BASKET
- *Square basket*
- *BASKET DIMENSIONS
- *Cm 50 x 50*
- *DRAIN PUMP
- *Without exhaust pump*
- *COMMANDS
- *Electronic controls*
- *DISHWASHER TYPE
- *Frontal charge*
100 Items






