
- -8%
Electric pizza oven for 6+6 pizzas - cm 97.5 x 121.5 x 74.5 h
PFD-BASIC-66
PFD-BASIC-66
€1,366.20
€1,485.00
-8%
€1,366.20 Senza tasse
€1,666.76 Con tasse
€1,485.00 Senza tasse
Tax excluded
Shipping times: from 3 days to 15 working days
Electric pizza oven - Mechanic - Model BASIC-66 - N. 2 rooms - Refractory brick stove - Capacity pizza n. 6+6 (Ø cm 32)- Dimensions room cm 66x99x14h - Power Kw 14.4 -Dimensions cm 97,5 x 121,5 x 74,5 h
Options
+ ACCESSORIES
| Pizza oven | BASIC-66 |
| Power supply | Electricity |
| Dimensions | cm 97,5 x 121,5 x 74,5 h |
| Dimensions packaging | cm 102 x 127 x 90 h |
| Weight | 181- 197 kg |
| Norma | CE |
| Warranty | 12 months |
| FUNCTIONAL FEATURES | |
|---|---|
| Dimensions room | cm 66 x 99 x 14 h |
| Temperature year | 45 - 455 °C |
| Rooms | 1+1 |
| Number of pizzas | 6+6 from 32 cm |
| ELECTRICAL FEATURES | |
|---|---|
| Electric power | Kw 14.4 |
| Power supply | 230-400V |
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| A solid, easy to use and incredibly functional tool | |
| Designed to allow you excellent cooking, obtainable by calibrating separately two different operating temperatures for the upper and lower part | |
| solid design and intuitive control panel allow you to work optimally, enjoying a longevable, reliable and easy maintenance tool | |
| Made of stainless steel and prepainted sheet | |
| Efficient performance, contained consumption and many accessories | |
| Guarantees all the quality typical of the best Made in Italy | |
| Refractory stone cooking plan | |
| Insulation in evaporated rock wool | |
| Armoured resistors | |
| Allows to separately calibrate two different operating temperatures | |
| Interior lighting | |
| A request transformer 12V and lampholder |
- *POWER SUPPLY
- * Electric
- *COOKING CHAMBER
- *Piano in refrattario*
- *NUMBER OF PIZZAS
- *6+6 pizze*
- *N. TRAYS
- *2+2 x cm 60x40*
- *CONTROL PANEL
- *Meccanico*
100 Items
BASIC-66






