
- -8%
Electric pizza oven for 1 pizza - cm 91.5 x 69 x 36h
PFD-BASIC1-50V2T
PFD-BASIC1-50V2T
€487.60
€530.00
-8%
€487.60 Senza tasse
€594.87 Con tasse
€530.00 Senza tasse
Tax excluded
Shipping times: from 3 days to 15 working days
Mechanical pizza oven- ModelBASIC/50V2T - N. 1 room with glass - N. 1 pizzas (Ø cm 45) - Refractory brick cooking plan - Dimensions room cm 62 x 50 x 12h - Power Kw 4 - Dimensions cm 91,5 x 69 x 36h
Options
+ ACCESSORIES
| Pizza oven | BASIC1-50V2T |
| Power supply | Electricity |
| Dimensions | cm 91,5 x 69 x 36 h |
| Dimensions packaging | cm 97 x 77 x 48 h |
| Weight | 48 - 56 kg |
| Norma | CE |
| Warranty | 12 months |
| FUNCTIONAL FEATURES | |
|---|---|
| Dimensions room | cm 62 x 50 x 12 h |
| Temperature year | 45 - 455 °C |
| Rooms | 1 |
| Number of pizzas | 1 pizza from 45 cm |
| Door door | Glass |
| ELECTRICAL FEATURES | |
|---|---|
| Electric power | Kw 4 |
| Power supply | 230-400V |
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| Heat all kinds of dishes, without taking too much space in your work environment | |
| Compact design | |
| Refractory stone cooking plan | |
| Insulation in evaporated rock wool | |
| Armoured resistors | |
| Small, reliable and powerful, it is suitable for Bars and Restores that offer their customers specialties to enjoy in a break for a fast but tasty meal or for a snack. | |
| Easy to use and optimized energy consumption | |
| Italian Reliability for your professional kitchen. | |
| Thermostats 2 | |
| Allows the insertion of 1 sheet from 40 x 60 cm | |
| A request transformer 12V and lampholder | |
| Optional: internal lighting for constant monitoring of cooking |
- *POWER SUPPLY
- * Electric
- *COOKING CHAMBER
- *Piano in refrattario*
- *NUMBER OF PIZZAS
- *2 pizze*
- *N. TRAYS
- *1 x cm 60x40*
- *CONTROL PANEL
- *Meccanico*
100 Items
BASIC1-50V2T





