
- -8%
Electric oven 4+4 pizzas - Refractory top and bottom - Digital
PFD-PLUS-XL44DIGREF
PFD-PLUS-XL44DIGREF
€1,920.96
€2,088.00
-8%
€1,920.96 Senza tasse
€2,343.57 Con tasse
€2,088.00 Senza tasse
Tax excluded
Shipping times: from 3 days to 15 working days
Electric oven - Digital - ModelPLUSXL44 - N°2 rooms - N°4+4 pizzas Ø 35 - Internal dimensions cm 72 x 72 x 14 h - Sky and refractory brick plate - Dimensions cm 100 x 96 x 74,5 h
Options
+ ACCESSORIES
| Electric oven | PLUS-XL44 |
| Power supply | Electricity |
| Dimensions | cm 100 x 96 x 74,5 h |
| Packaging dimensions | cm 102 x 102 x 90 h |
| Weight | 162-176 kg |
| Norma | CE |
| Warranty | 12 months |
| FUNCTIONAL FEATURES | |
|---|---|
| Room size | cm 72 x 72 x 14 h |
| Operating temperature | 45-455 °C |
| Rooms | 1+1 |
| Number of pizzas | 4+4 pizza 35 cm |
| ELECTRICAL FEATURES | |
|---|---|
| Power electricity | Kw 12 |
| Power supply | 230-400V |
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| Three horny resistances are used in the audience and three in the sky | |
| Easy to clean thanks to removable glass-door | |
| Allows to separately calibrate two different operating temperatures | |
| Refractory brick sky and plate | |
| Insulation in evaporated rock wool | |
| Interior lighting | |
| A solid tool, with a careful design, easy to use and incredibly functional thanks to the extractable glass-door. | |
| It guarantees great cooking quality and extreme solidity over time | |
| Designed to allow you excellent cooking, obtained by calibrating separately two different operating temperatures for the upper and lower part, with values reaching 455°C | |
| 6 armoured resistors, three in the audience and three in the sky | |
| Efficient performance, contained consumption and many accessories: guarantees longevity and quality typical of the best Made in Italy, the Italian reliability for your professional kitchen. |
- *POWER SUPPLY
- * Electric
- *COOKING CHAMBER
- *Piano e cielo in refrattario*
- *NUMBER OF PIZZAS
- *4+4 pizze*
- *N. TRAYS
- *2+2 x cm 60x40*
- *CONTROL PANEL
- *Digitale*
100 Items
PLUS-XL44DCPR






