
- -8%
Gas fryer - Capacity lt 10- cm 40x70x37h
FMR-SF10M
FMR-SF10M
€1,692.80
€1,840.00
-8%
€1,692.80 Senza tasse
€2,065.22 Con tasse
€1,840.00 Senza tasse
Tax excluded
Shipping times: from 3 days to 15 working days
Bench fryer - tank capacity 10 lt - power Kw 6.9 - natural gas supply (supplied with GPL kit) - cm 40x70x37h
Options
+ ACCESSORIES
| Gas fryer | SF10M |
| Dimensions | cm 40x70x37h |
| Weight | 24 kg |
| Dimensions packaging | cm 48 x 78 x 60h |
| TECHNICAL DATA | |
|---|---|
| Capacity tub | Lt 10 |
| Reaches | 20° to 190° ~ 10' |
| Frying time | About 5 minutes |
| Thermostat | 7 positions from 110÷190°C |
| Capacity basket | 1 kg |
| Hourly output | kg/h 12 |
| Power | Kw 6.9 |
| Calories | 5934 Kcal/h |
| Methane consumption | G20=0.73 m³/h |
| LPG consumption | G30/G31=0.53 kg/h |
| Gas connection | 1/2''G |
| GENERAL CHARACTERISTICS | |
|---|---|
| Countertop model | |
| Stainless steel frame, lids, baskets and heating elements | |
| Tubulars with tubulator system that slows down the flow of the flame, increasing the yield by about 50% | |
| Molded stainless steel worktop and basins 15/10 | |
| Stainless steel burners | |
| N.2 burners | |
| Basket handles and lid knobs made of insulating material | |
| Optimized combustion with thermocouple valve and safety thermostat | |
| Protected pilot flame | |
| Ignition with piezoelectric | |
| Drain cock and oil catch basin with filter and spout | |
| Standard CE | |
| 12-month warranty |
- *MODEL
- * For gastronomy
- *POWER SUPPLY
- *Gas
- *CHARACTERISTICS
- * With tap
- *MOBILE TYPE
- * Over the counter
- * TANK CAPACITY
- * 1 tank 10 liters
100 Items







