

- -8%
Mincers and graters - Mincer 200 Kg/h - Grater 50 kg/h - Three-phase
F-AA-FTGIK102
F-AA-FTGIK102
€995.76
€1,082.35
-8%
€995.76 Senza tasse
€1,214.83 Con tasse
€1,082.35 Senza tasse
Tax excluded
Shipping times: from 3 days to 15 working days
Mincers and graters - ModelTGIK12 - mintage production 200 kg/h - oral production cheese 50kg/h - stainless steel grinding group - three-phase supply V400-50 - cm 64x22x43h
Options
+ ACCESSORIES
| Mincers and graters | Model FTGIK102 |
| Dimensions product | cm 64x22x43h |
| Weight | 28 kg |
| Dimensions packaging | cm 72x29x44h |
| TECHNICAL DATA | |
|---|---|
| Production hourly grating | 50 kg/h |
| Mining production | 200 kg/h |
| Dimensions mouth grater | cm 14x8 |
| Tritacar mouth size | cm 7 |
| Giri/m grating | 1400 |
| Giri/m tritacarne | 200 |
| Power supply | Three-phase V 400/50HZ |
| Power | 0.75 kW - 1.00 hp |
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| Asynchronous motor tap | |
| Oil bath helical gear reduction system | |
| Tramoggia and stainless steel collection plate | |
| Thermal protection | |
| Stainless steel milling unit | |
| Stainless steel frame | |
| Micro mouth protection grater | |
| Grate in stainless steel for grating | |
| ABS basket | |
| Stainless steel cheese bowl | |
| 24 Volt Commands | |
| Warranty 12 months | |
| Norma CE |
100 Items





